Jesienne Teatro-branie w Żernikach

Przed nami ostatnie wydarzenie w ramach cyklu „Jesienne Teatro-branie w Żernikach”, spektakl „Pastorałka”.
„Pastorałka” odwołując się do tradycji obrazowania faktów związanych z Bożym Narodzeniem, czerpie inspirację z liturgii adwentowej oraz z ludowych jasełek.
Autorzy spektaklu sięgnęli po bogaty dorobek kultury i teologii, narosły przez wieki „mierzenia się” z Tajemnicą Wcielenia.
Tak więc obok przepięknej, bogatej teologicznie poezji starochrześcijańskiej (pieśni liturgiczne, staropolskie kolędy, w warstwie muzycznej bazujące na śpiewie gregoriańskim i muzyce renesansowej) pulsuje ludowy nurt prostych i nieco naiwnych wyobrażeń faktów towarzyszących nocy Bożego Narodzenia.
Adwentowe teksty głoszą nam kondycję człowieka, obciążonego grzechem pierworodnym, oczekującego Zbawiciela, wreszcie opowiadają o Maryi, „z której ciało wzięła Boża Mądrość”.
Drugi nurt to teksty jasełkowe; ludowa recepcja bożonarodzeniowych wydarzeń (Herod, brak miejsca dla świętej rodziny w gospodzie, narodziny w betlejemskiej grocie, anielskie orędzie do pasterzy, hołd trzech królów) staje się pretekstem do „prostej radości”.
W zabiegu lekko zadziornej opozycji wobec ludowej tradycji, wprowadzania elementów pastiszu i groteski, operowania pirnonsensownym poczuciem humoru, artyści prowokują widza do definiowania własnej, osadzonej w dzisiejszych realiach, interpretacji Tajemnicy Wcielenia.

Zapraszamy serdecznie!

Oto krótka fotorelacja z poprzedniego występu: 5 Przypowieści

16 grudnia 2018, Dom Parafialny w Żernikach, godzina 17.30.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Jesienne Teatro-branie w Żernikach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.